Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Aktualności

Kulig na Kubalonkę

We wtorek (30.01) grupa najmłodszych parafian wraz z opiekunami wybrała się na coroczny kulig zimowy na Kubalonkę. Od samego rana dopisywała pogoda i humory. Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od krótkiej modlitwy w autokarze, prosząc Pana Boga o bezpieczną podróż i czas podczas naszych zimowych zabaw. Po przyjeździe na miejsce czekały na nas sanie, zaprzężone w piękne konie. Podzieliliśmy się na cztery grupy i ruszyliśmy malowniczą trasą przez Przełęcz Kubalonka. Mogliśmy podziwiać zimowy pejzaż naszych pięknych gór. Po zakończonej przejażdżce udaliśmy się do góralskiej kolyby. Czekała tam na nas pyszna kiełbaska z grilla i gorąca herbata. Po nabraniu sił przyszedł czas na śnieżne zabawy, na które czekali wszyscy uczestnicy wycieczki. Mali i duzi zaopatrzeni w różnego typu akcesoria zimowe (“jabłuszka”, ślizgi, sanki) udali się na górkę, która znajdowała się bezpośrednio przy kolybie. Szaleństwu nie było końca. Po półtoragodzinnej zabawie na śniegu zmęczeni, ale zadowoleni, z głowami pełnymi wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bardzo dziękujemy za zorganizowanie wycieczki i czekamy na następną!

opr. Monika Kubicka

Kolejna wycieczka dla dzieci odbędzie się na zakończenie roku szkolnego (miej więcej w połowie czerwca). Szczegółowe informacje zostaną podane później.

Zakończono remont wieży

29 listopada 2023 r. miał miejsce odbiór końcowy zadania, które Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie realizowała od kwietnia br. Inwestycja dotyczyła remontu wieży głównej kościoła (elewacja z gzymsami i stolarką okienną, dach – więźba oraz pokrycie blachą miedzianą).

Odbioru dokonał Śląski Konserwator Zabytków – Łukasz Konarzewski w asyście dwóch inspektorek: Marty Dąbrowskiej i Marty Piekarz. 

Prace wykonały firmy:

  1. w zakresie dachu (pokrycie, więźba, stolarka okienna) – MALIBORSKI z Kobiernic k. Bielska (właściciel: Henryk Maliborski, kierownik budowy: Szymon Wadas)
  2. w zakresie elewacji – KONIOR z Katowic (prezes: Andrzej Konior, kierownik budowy: Maciej Biskup)

Funkcję inspektora nadzoru budowlanego pełnił Janusz Ryt z Pszczyny

Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 1,8 mln złotych, z czego 60% stanowi wkład własny Parafii, natomiast 40% pochodzi od dotacjodawców instytucjonalnych: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Śląskie, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Starostwo Pszczyńskie oraz dwie organizacje z Niemiec: Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury (która pozyskała środki finansowe z budżetu Republiki Federalnej Niemiec) oraz Erika-Simon-Stiftung.

Podsumowując trwający kilka miesięcy projekt, pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim dotacjodawcom instytucjonalnym, jak też indywidualnym ofiarodawcom – szczególnie naszym parafianom i e-parafianom.

Ks. Mirosław Czyż

Konfirmanci w Ruptawie

Tegoroczna grupa konfirmantów liczy aż 30 osób (połączone dwa roczniki), dlatego w celach integracyjnych zorganizowano dla nich wyjazd do Ruptawy (dzielnicy Jastrzębia Zdroju). Gościliśmy w zaprzyjaźnionym ośrodku chrześcijańskim w dniach 20/21 października. Po przyjeździe i smacznej kolacji przedstawiciele młodzieży opowiadali o swoim czasie konfirmacyjnym i przeżyciach z nim związanym. Wszystko po to, by zachęcić tegorocznych konfirmantów do nauki, ale też budowania wzajemnych relacji, które będą procentować na przyszłość. Czytaj dalej

165 lat kościoła w Katowicach

Na zaproszenie bp. Mariana Niemca nasz chór parafialny „Róży Lutra” pod dyr. A. Niemiec uczestniczył wraz z ks. M. Czyżem w uroczystości 165. rocznicy poświęcenia kościoła w Katowicach.
Ks. Czyż był wikariuszem parafii w latach 2008-10 za czasów śp. ks. bp. Tadeusza Szurmana. Wygłosił kazanie na temat: „Z-MAR-TWYCH-WSTAŃ”, ponieważ kościół nosi nazwę „Zmartwychwstania Pańskiego”. Chór zaśpiewał 4 pieśni. Śpiewali również chórzyści z Katowic. Całe nabożeństwo było bardzo uroczyste, połączone z chrztem i Wieczerzą Pańską. A po nabożeństwie uczestnicy udali się na dalsze świętowanie w ramach pikniku na placu parafialnym.
Dziękujemy za zaproszenie.

WYJAZD KONFIRMANTÓW „ŚLADAMI LUTRA”

Każdego roku (za wyjątkiem Covid) bp Marian Niemiec zaprasza konfirmantów na wyjazd diecezjalny „Śladami ks. dr. Marcina Lutra”. W tym roku pojechało ponad 60 uczestników pod kierunkiem ks. Wojciecha Prackiego z Opola i innych wychowawców.
Z Pszczyny wybrało się 12 osób, a ze Studzionki 4 os. Zwiedzili m. in. Eisleben (miejscowość narodzin i śmierci Reformatora), a także Wittenbergę (główne miejsce oddziaływania M. Lutra). To były interesujące i wartościowe trzy wspólne dni.
Parafia partycypowała częściowo w kosztach wyjazdu, za co w imieniu młodzieży serdecznie dziękujemy.

ZBIÓRKA ZIEMIOPŁODÓW 2023

We wtorek, 3 września, rolnicy (i nie tylko) z parafii w Pszczynie i Studzionce zwozili na plebanię płody pól, sadów i ogrodów. Pan Kościelny, E. Śledziński, wszystko skrupulatnie ważył i notował, a darczyńców zapraszał – zgodnie ze zwyczajem – na kawę z kołoczem. Wszystko zostało przetransportowane przez firmę państwa Jakutowicz do Domu Opieki w Bytomiu-Miechowicach. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przekazali produkty. Dziękujemy również radnym – Rufinowi Stańkowi oraz Leszkowi Waluszy – za zaangażowanie i pomoc.
Do końca listopada w kancelarii wyłożona jest lista ofiar dla osób, które nie są „rolnikami”, ale chciałyby przekazać ofiarę na rzecz Domu Opieki.
W tym roku zebraliśmy:
  • ZIEMNIAKI (2 049 kg)
  • BURAKI (91 kg)
  • MARCHEW 55 kg
  • CEBULA (42 kg)
  • ORZECHY (24 kg)
  • KAPUSTA (20 kg)
  • JABŁKA (14 kg)
  • GRUSZE (7,5 kg)
  • PAPRYKA (2 kg)
  • DYNIA/CUKINIA (16 szt)
  • POR 8 (szt)
  • SELER (2 szt)
  • MIÓD (4 słoje)
BARDZO DZIĘKUJĘ. ks. M. Czyż
Parafia w Pszczynie