Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Aktualności

Nowa „Kapsuła Czasu”

Dzień 18 października 2023 roku jest dość istotny w kontekście remontu wieży głównej kościoła. Wykonawca osadził na szczycie wieży krzyż oraz kulę. Do tej pory miała ona naturalny kolor spatynowanej miedzi. W tym roku znalazł się sponsor, który ufundował „złocenie” (po otrzymaniu zgody inspektora z Urzędu Konserwatora Zabytków).

W kuli umieszczono nową „kapsułę czasu”, której obudowę przygotował p. Krzysztof Sporysz w firmy „Maliborski”. Znalazły się w niej m. in. aktualne i dawniejsze zdjęcia oraz pocztówki przedstawiające kościół, rynek, zamek, magistrat, członków Rady Parafialnej itp., dwie monety o wartości 1 gr i 2 gr z 2023 r., różne gazety z 18.10.2023 r., jak również dwa nośniki cyfrowe (pendrive i karta pamięci). Natomiast główną zawartość stanowią 3 teksty:

  1. Opis współczesnej rzeczywistości: jakie podejmuje się działania w zakresie parafialnym, społecznym i charytatywnym, ile parafia liczy osób, skład członków Rady Parafialnej i Komitetu, jakie posiada nieruchomości, jakie wydała pozycje książkowe prezentujące działalność powojennych proboszczów (ks. Jana Motyki i ks. Jana Badury), jakie prace remontowe podjęto na przestrzeni ostatnich lat; dane odnośnie wykonawców remontu wieży (firmy i pracownicy), osób odpowiedzialnych (kierownicy i inspektor), osób pełniących nadzór z ramienia Urzędu Konserwatora Zabytków. W tekście zamieszczono również informacje o aktualnej sytuacji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, w świecie, w kraju, w powiecie i w mieście. Wspomniano także najważniejsze wydarzenia parafialne ostatnich lat (Dni Reformacji w sierpniu 2017 r., wizyta nowego tytularnego „Pana na Pszczynie” – księcia Petera Hochberg von Pless w maju 2023 r., wizyta delegatów Światowej Federacji Luterańskiej we wrześniu 2023 r.). W tekście znajduje się również akapit o tym, co znaleziono w starej kapsule czasu z 1906 r. (odkrytej w kwietniu 2023 r.).
  2. Historię pszczyńskiej parafii (ukaże się w 2024 r.), której autorem jest Eugeniusz Śledziński (kościelny od 2002 roku, radny parafii).
  3. Kserokopię pracy licencjackiej Konrada Indeki z Goczałkowic, który jako student teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie obronił licencjat w 2021 roku na podstawie opracowania pt. „Historia parafii ewangelickiej w Pszczynie w latach 1742–1922”.

Remont wieży w części dachowej zakończy się w ostatniej dekadzie października, zaś remont elewacji wieży prawdopodobnie uda się sfinalizować w okolicach połowy listopada.

Pragnę w imieniu Rady Parafialnej podziękować wszystkim, którzy wspierają finansowo nasz projekt poprzez wpłaty na konto parafialne lub na konto zbiórki publicznej na portalu pomagam.pl (na ten moment nie domyka nam się budżet (brakuje ok. 100 tysięcy PLN), ale ufam, że uda się go domknąć do końca roku).

Ks. M. Czyż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parafia w Pszczynie