Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Aktualności

Wybory do Synodu Diecezjalnego (11 września)

Dobiega końca kadencja Synodu Diecezjalnego. Zgodnie z uchwałami podjętymi przed odpowiednie gremia kościelne, do końca września mają zostać przeprowadzone wybory delegatów świeckich do nowego Synodu. Parafia w Pszczynie będzie wybierać 4 osoby, a parafia w Studzionce 1 przedstawiciela.

Wybory wyznaczono na niedzielę 11 września 2022. Zgodnie ze zwyczajem proces wyborczy w tym dniu będzie wyglądał następująco:

  • pobranie karty wyborczej przy wejściu do kościoła
  • rozpoczęcie nabożeństwa, a tym samym Zgromadzenia Wyborczego, omówienie zasad głosowania i przedstawienie kandydatów
  • głosowanie i zebranie kart wyborczych
  • dalszy przebieg nabożeństwa (w tym czasie komisja skrutacyjna liczy głosy i sporządza protokół)
  • odczytanie wyników wyborów po kazaniu podczas ogłoszeń parafialnych i zakończenie Zgromadzenia Wyborczego
  • zakończenie nabożeństwa

***

Kilka uwag formalnych:

1. Bierne prawo wyborcze, a zatem prawo kandydowania w wyborach przysługuje członkom parafii, którzy „przez okres trzech lat nieprzerwanie posiadają czynne prawo wyborcze, ukończyli 21 lat, biorą udział w życiu kościelnym i przystępują do Stołu Pańskiego.”

2. Czynne prawo wyborcze, a więc prawo głosowania „przysługuje tym członkom Parafii, którzy zostali konfirmowani albo wstąpili do Kościoła, ukończyli 18 lat, uczęszczają na nabożeństwa i opłacili w przepisanym terminie składkę za rok ubiegły lub zostali z niej zwolnieni przez Radę Parafialną”.

W przypadku parafii w Pszczynie i Studzionce termin opłacenia składki kościelnej za rok ubiegły gwarantujący umieszczenie na liście uprawnionych do głosowania minął 31.01.2022. Osoby, które nie są pewne, czy opłaciły składkę i czy ich nazwiska znajdą się na liście wyborców prosimy o osobiste sprawdzenie tego faktu w kancelarii parafialnej.

3. Prawo zgłaszania kandydatur mają osoby posiadające czynne prawo wyborcze, a więc mogące same głosować. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej na tydzień przed planowanym terminem wyborów, zatem do niedzieli 4 września 2022 w kancelarii parafialnej lub osobiście na ręce proboszcza. W kancelarii parafialnej będą od lipca dostępne odpowiednie druki zgłoszeń.

***

Czym zajmuje się Synod Diecezjalny?

1. Według prawa wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, synod diecezjalny jest najwyższą władzą w diecezji. W jego skład wchodzą wszyscy czynni duchowni pracujący w diecezji i świeccy reprezentujący wszystkie parafie, świeccy członkowie Konsystorza zamieszkujący na terytorium diecezji, samodzielni pracownicy naukowi Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wyznania ewangelicko-augsburskiego, zamieszkujący na terenie diecezji oraz do 5 osób wybranych przez synod diecezjalny na wniosek rady diecezjalnej, ze względu na szczególny autorytet lub istotne kompetencje dla funkcjonowania Kościoła. Kadencja synodu trwa pięć lat.

2. Do kompetencji synodu diecezjalnego należy między innymi wybór biskupa diecezjalnego, świeckiego kuratora diecezjalnego, duchownego i świeckiego radcy rady diecezjalnej, wybór diecezjalnej komisji rewizyjnej, wybór komisji diecezjalnych, dbanie o współpracę między parafiami, zatwierdzanie sprawozdań Biskupa Diecezjalnego, Rady Diecezjalnej, komisji diecezjalnych i udzielanie radzie absolutorium i uchwalanie preliminarza dla Diecezji oraz składek i ofiar na rzecz Diecezji i cele pozadiecezjalne, zbieranych na terenie Diecezji, przedkładanie Konsystorzowi i Synodowi Kościoła wniosków dotyczących spraw Diecezji i całego Kościoła, a także wybór świeckich delegatów do Synodu Kościoła i ich zastępców.

***

Wybory w Pszczynie i Studzionce (jak i w całej diecezji) składamy w Boże ręce, prosząc Go o Jego błogosławieństwo i prowadzenie w tej ważnej sprawie. Prosimy też o jak najliczniejszy udział w wyborach, który jest wyrazem naszej troski i odpowiedzialności za nasz Kościół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parafia w Pszczynie