Nabożeństwo ordynacyjne w Pszczyni
w sobotę, 14 grudnia 2024, w kościele parafialnym w Pszczynie odbędzie się nabożeństwo ordynacyjne mgr. teologii: Elżbiety Byrtek, Konrada Indeki i Damiana Rusina na księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 11.00. Pamiętajmy w swoich modlitwach o ordynowanych.
Elżbieta Byrtek – urodziła się w 1970 r. w Wiśle. Ukończyła studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną oraz pedagogikę szkolną i nowe media w edukacji, studiowała pedagogikę religii na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Jest asystentem w Katedrze Pedagogiki Religii i Teorii Wychowania Akademii Teologicznej w Warszawie, a także nauczycielem dyplomowanym religii ewangelickiej oraz opowieści biblijnych, pracuje także w Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jest współautorką Podstawy programowej, Programu oraz Podręczników do nauczania kościelnego – religii ewangelickiej, a także m.in. rozważań biblijnych w: Postylli kobiet, Modlitewniku kobiet i Codzienniku kobiet. W zespole International Network for Research and Development of Confirmation Work prowadzi badania edukacyjne dotyczące konfirmantów. Jest przewodniczącą Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej.
Konrad Indeka – urodził się w 1999 roku w Pszczynie, pochodzi z Goczałkowic-Zdroju, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Studiował teologię ewangelicką na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył w 2023 roku broniąc pracę magisterską: „Rozwój struktury i oddziaływania społecznego Ewangelickiego Kościoła Unii Staropruskiej w Pszczyńskim i Gliwickim Okręgu Kościelnym w latach 1815-1922”. Następnie został skierowany do pracy przy organizacji Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie. Od października 2023 roku jest praktykantem parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach. Jego główne zainteresowania to historia Kościoła ewangelickiego na Śląsku w XIX wieku. Jest również zaangażowany w tłumaczenie Biblii na śląski.
Damian Rusin – urodzony w 1998 r. w Cieszynie. Rodowity skoczowianin. Jest absolwentem technikum logistycznego w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu koło Skoczowa. W 2023 r. ukończył studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie broniąc pracę magisterską „Uwarunkowania narodowościowe w Kościele luterańskim na Śląsku Cieszyńskim w latach 1875-1923”. Po ich ukończeniu skierowany na praktykę kandydacką do parafii w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim i Golasowicach na Ziemi Pszczyńskiej. Interesuje się historią Śląska, Kościoła ewangelickiego oraz Japonią.