Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Aktualności

Piknik Rodzinny z okazji 10-lecia Domu Błękitnego Krzyża

Dom Błękitnego Krzyża im. Matki Ewy działa w naszym mieście już od 10 lat. W niedzielę 23 czerwca odbył się piknik rodzinny, który był okazją do wspólnego świętowania tej rocznicy. Współorganizatorem wydarzenia była Parafia Ewangelicko-Augsburska, do której należy obiekt zarządzany przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż.

Dmuchańce, wata cukrowa, popcorn i rodzinna zabawa przy muzyce, wspólnym śpiewaniu, a nawet przedstawienie „Królewna Śnieżka” w wykonaniu pracowników i przyjaciół Fundacji – takie atrakcje czekały na uczestników rodzinnego pikniku z okazji 10-lecia działalności Błękitnego Krzyża w Pszczynie. W trakcie wydarzenia odsłonięto także portret patronki placówki – Matki Ewy von Tiele-Winckler, która 100 lat temu działała na terenie Górnego Śląska, wspierając dzieci i rodziny potrzebujące pomocy, zmagające się z przemocą, uzależnieniami czy bezdomnością.

Całość rozpoczął Chór „Róży Lutra” z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie pod kierownictwem Aleksandry Niemiec. Następnie ks. bp Marian Niemiec wygłosił słowo i poprowadził w modlitwie, po czym wraz z dyrektorem Fundacji, Romanem Wojnarem, uroczyście odsłonili portret Matki Ewy. Odczytano także list od Starosty Powiatu Grzegorza Wanota i Przewodniczącego Rady Powiatu Pawła Sadzy. Elżbieta Budzisz przypomniała życie i służbę patronki, której działania do dziś inspirują do niesienia pomocy potrzebującym. Najwięcej emocji i zdrowego śmiechu wzbudziło przedstawienie „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w wykonaniu pracowników i przyjaciół Błękitnego Krzyża, w którym pośród krasnoludków można było znaleźć m.in. Romana i Dorotę Wojnar – dyrektorów Fundacji  oraz radnych pszczyńskiej parafii. 

Dziś Błękitny Krzyż kontynuuje dzieło Matki Ewy z Miechowic, prowadząc miejsce, w którym pomoc znajdują osoby uzależnione od alkoholu, hazardu, gier komputerowych oraz innych czynności, a także ich bliscy. Wsparcie otrzymują tam również osoby zagrożone bezdomnością, które podczas terapii uzależnienia nie mają gdzie mieszkać. W budynku działa Ośrodek Psychoprofilaktyki, świadczący terapię w ramach kontraktu z NFZ. Oprócz terapii dla osób uzależnionych i ich bliskich, prowadzony jest tam pilotażowy projekt Ministra Zdrowia dla dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii. W wakacje organizowane są półkolonie dla dzieci i młodzieży, a przez cały rok obiekt pełni funkcję bazy noclegowej, wykorzystywanej podczas wyjazdowych sesji terapeutycznych dla pacjentów z innych ośrodków Fundacji.

Niedzielne obchody 10-lecia zbiegły się z 94. rocznicą śmierci znanej miechowianki, która zmarła 21 czerwca 1930 roku. Z kolei dokładnie w 10. rocznicę rozpoczęcia działalności w budynku przy ulicy Paderewskiego (3-13 marca 2024 roku) odbyło się uroczyste odsłonięcie pamiątkowych masztów i wciągnięcie flag Polski, Unii Europejskiej oraz Błękitnego Krzyża. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Międzynarodowego Błękitnego Krzyża (International Blue Cross Network Committee) z krajów takich jak Brazylia, Ghana, Szwajcaria, Dania, Tanzania, Szwecja, Rumunia, Niemcy i Polska. Otwarcia dokonali Prezydent IBC Reinhard Jahn, Sekretarz Generalna Anne Babb oraz Dyrektor Fundacji Roman Wojnar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Parafia w Pszczynie