Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Miesiąc: październik 2021

PRZED NAJBLIŻSZYMI ŚWIĘTAMI:

1. ŚWIĘTO REFORMACJI – 31 października:
Pszczyna – g. 10:00 – nabożeństwo ze spow. i komunią świętą
Studzionka – g. 8:15 – nabożeństwo
Szkółka niedzielna w obu parafiach równolegle z nabożeństwem

2. Pamiątka Umarłych – 1 listopada – nabożeństwa na cmentarzach
Suszec – g. 13:00
Studzionka – g. 14:00
Pszczyna – g. 15:00

3. W ramach pewnej nowości (reformy od „Reformacji”) planujemy uruchomić parafialny komunikator za pomocą platformy WhatsApp (podobna inicjatywa miała miejsce podczas OZME w Pszczynie; działają tak też niektóre parafie). Uprzejmie prosimy potraktować tę formę jako nośnik informacji, a nie grupę dyskusyjną (aby uniknąć nadmiaru wiadomości i pytań). Kto z naszych parafian chciałby dołączyć, by być na bieżąco z różnymi informacjami parafialnymi, wystarczy:
a) kliknąć link: https://bit.ly/316IfZ2
lub
b) zeskanować kod QR:

POTRZEBA OSÓB DO SPRZĄTANIA KOŚCIOŁA

Drodzy Parafianie, w tym tygodniu ma miejsce „najbrudniejszy” etap remontu naszego kościoła w Pszczynie (skuwanie tynków). Zakończy się ono jutro tzn. w czwartek. W piątek (22.10) planujemy dużą akcję sprzątania w g. 15:00 do max. 19:00. Potrzeba ok 20-25 osób (można dołączyć później, jeśli ktoś pracuje o tej porze). Wszystkie sprzęty czyszczące są u pana kościelnego. Liczymy na wasze wsparcie i zaangażowanie, bo nagromadziło się rzeczywiście dużo kurzu i pyłu. Kto mógłby przyjść, prosimy o krótki sms lub telefon do kancelarii, proboszcza lub pana kościelnego. Pomożecie? Do zobaczenia.
ks. M. Czyż

FINAŁ PROJEKTU TERMOMODERNIZACJI DOMU KATECHETYCZNEGO w STUDZIONCE

We wrześniu i październiku przebiegał w Studzionce ostatni etap termomodernizacji budynku parafialnego. Poprzednie etapy to:

  • 2019 r. – wymiana okien w całym budynku, 
  • czerwiec 2021 r. – usunięcie pieca węglowego, montaż pieca gazowego – firma Aqua-Monter
  • lipiec 2021 r. – hydroizolacja pionowa fundamentów: prace wykonali parafianie w czynie społecznym, zaś kliniec przekazała firma Ziobro z Pszczyny 
  • wrzesień/październik – ocieplenie ścian styropianem, malowanie podbitki, nowe orynnowanie, naprawa kominów, tynkowanie – firma p. Adama Gomoli z Ustronia.

W ten sposób budynek został dobrze przystosowany do warunków zimowych.

Materiały dostarczała firma „Cyroń” (filia Suszec), której dziękujemy za promocyjne ceny.

Całość kosztów projektu wyniosła prawie 100 tys. złotych, z czego dotację w wysokości 15 tys. złotych udzieliła Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa.

***

Pragnę podziękować wszystkim parafianom zaangażowanym w prace oraz w przekazywanie ofiar celowych na cele remontowe.

opr. ks. M. Czyż

Jesienne Koncerty

75 urodziny Muzeum Zamkowego w Pszczynie, 340 urodziny Georga Philippa Telemanna, znakomici wykonawcy, dwie niezwykle ciekawe propozycje programowe – Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na 42 Festiwal „Wieczory u Telemanna”.


Tegoroczna edycja Festiwalu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem programowym i wykonawczym. Motywem przewodnim jest wątek polski w twórczości Telemanna, a także ukazanie jego dzieła w kontekście polskich kompozytorów doby romantyzmu.

Podczas pierwszego wieczoru w Sali lustrzanej zamku pszczyńskiego usłyszymy w wykonaniu Equilibrium String Quartet niedawno odkryty skarb kameralistyki polskiej jakim są dwa kwartety smyczkowe Józefa Elsnera, C-dur nr 1 i Es-dur nr 2 z opusu 8. Dziś Elsnera znamy głównie jako nauczyciela Fryderyka Chopina, podczas gdy jego własna twórczość i dokonania pozostają w cieniu. A przecież Elsner jest postacią niezwykle ciekawą – to artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. Dopełnieniem koncertu jest Kwartet d-moll Stanisława Moniuszki, wielkiej urody dzieło kompozytora kojarzonego głównie z twórczością operową i pieśniową, zresztą dedykowane Elsnerowi.

Drugi wieczór w całości wypełnią kompozycje Georga Philippa Telemanna. Wiemy, że Telemann był zafascynowany polską muzyką ludową, z którą zetknął się podczas pobytu na dworze hrabiego Promnitza w Żarach i Pszczynie. Wyraźne jej ślady (szczególnie polskich tańców) można odnaleźć w wielu kompozycjach w „typie polskim”. Te właśnie dzieła usłyszymy podczas sobotniego koncertu w fantastycznym wykonaniu światowej klasy orkiestry Holland Baroque, która zaprezentuje program pt. Polonoise. Holendrzy dokładnie studiując i wsłuchując się w „polskie” kompozycje Telemanna odnajdują w nich niezwykłą energię i świeżość. Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Pszczynie.

Partnerem „Wieczorów u Telemanna” jest PKO Bank Polski

Tegoroczna edycja Festiwalu „Wieczory u Telemanna” realizowana jest we współpracy z Festiwalem All’improvviso w Gliwicach.

Bilety w cenie 60 zł można zakupić za pośrednictwem strony https://rezerwacja.zamek-pszczyna.pl oraz osobiście w kasie Muzeum Zamkowego w Pszczynie (wtorek-piątek w godz. 10-15; sobota w godz. 10-16).
Parafia w Pszczynie