Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie

Miesiąc: październik 2020

Apel na 1 listopada

Drodzy Parafianie (i nie tylko),
Zbliża się 1 listopada.
Kolejny raz pragnę wyrazić grzeczną prośbę o przemyślenie tematu ozdabiania cmentarzy nadmierną ilością zniczy i sztucznych kwiatów. W tym roku różne parafie łączą się we wspólnej akcji, którą biskup Diecezji Cieszyńskiej – ks. dr Adrian Korczago – określił hasłem „Cmentarne fundusze dla żywych”. News Biskupa (http://cieszynska.luteranie.pl/apel-biskupa-diecezji-dot-cmentarzy) zyskał aprobatę mediów m. in. Radia Katowice i Gazety Wyborczej. Oto treść krótkiego wycinka: „Pamiętajmy, wspominajmy, dziękujmy za tych, którzy byli nam bliscy, ale… nie pozwólmy wywierać na siebie presji, co powiedzą inni. Nie poddawajmy się konkurencyjności i cmentarnej rywalizacji! Nie chodzi o rewolucję. Wystarczy ustalić w rodzinie, by zamiast zakupu kilku wiązanek, kupić na dany grób tylko jedna, zamiast nabywania dziesiątków zniczy przynieść jeden wspólny od wszystkich! A pozostałe finanse przeznaczyć na wspieranie potrzebujących.”
Proponuję, by kwoty planowane na zakup ozdób cmentarnych przeznaczyć na szpitale w okolicy. Jeśli ktoś chciałby uczynić to za pośrednictwem naszej parafi, prosimy uprzejmie o przelew na konto: 06 8448 0004 0000 0172 2001 0001 z dopiskiem: fundusz dla żywych. Po zasięgnięciu opinii szpitala, zakupimy sprzęty z całej przekazanej kwoty.
z wyrazami szacunku
ks. M. Czyż

Wznowienie nabożeństw w TVP3

Od niedzieli 18 października ruszają ponownie nabożeństwa w Telewizji Polskiej – Program 3.

Nagrane nabożeństwa z kościołów ewangelicko-augsburskich w Polsce będą emitowane w każdą niedzielę o godz. 15.50.

Plan nabożeństw do końca 2020 r.

  • 18 października – kościół Świętej Trójcy w Lublinie
  • 25 października – kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach
  • 1 listopada – kościół Opatrzności Bożej w Zgierzu
  • 8 listopada – kaplica w Wiśle Jaworniku
  • 15 listopada – kościół Zbawiciela w Gliwicach
  • 22 listopada – kościół Marii Panny w Legnicy
  • 29 listopada – kościół Jezusowy w Cieszynie
  • 6 grudnia – kościół Zbawiciela w Sopocie
  • 13 grudnia – kościół Pokoju w Zabrzu
  • 20 grudnia – kościół Świętej Trójcy w Wodzisławiu Śląskim
  • 27 grudnia – kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie

Nowa publikacja o parafii w Studzionce

Z okazji jubileuszu 80 lat poświęcenia kościoła ewangelickiego w Studzionce ukazała się publikacja pt: „Parafia Ewangelicka w Studzionce – od Reformacji do Współczesności”. Autor, Bronisław Sztuchlik, napisał monografię, w której zamieścił dzieje zapisane (w różnych dokumentach archiwalnych) oraz opowiedziane (przez część parafian – świadków historii). Czytelnik dowiaduje się o wpływie wiary oraz edukacji na zachowanie ciągłości w pokoleniowej sztafecie. Oprócz tego lektura odzwierciedla zawiłe losy protestantów w perspektywie makro (Śląsk) i mikro (Ziemia Pszczyńska, Studzionka). Dodatkowy walor publikacji stanowi bogaty zbiór fotografii.

We wstępie przeczytamy m. in. o dwóch „imionach” miejscowości: Staude (z niem. mały krzew) oraz Studzionka (polska konotacja ze studzienką pełną wody). Gdy zestawimy z sobą te dwa symbole przenikających się wpływów dawnych i obecnych, niemieckich i polskich, katolickich i ewangelickich, wówczas rzeczywiście wyłoni się obraz małego krzewu, który korzeniami sięga do studzienki, by czerpać stamtąd wodę historii – oto kanwa dla całego dzieła.

Publikacja zyskała przychylność lokalnych władz i została dofinansowana przez Urząd Miejski w Pszczynie.

Pozycję można nabyć w parafiach ewangelickich w: Studzionce, Pszczynie, Golasowicach i Żorach. Możliwa również wysyłka pocztą na indywidualne zamówienie.

MASECZKA W KOŚCIELE JAKO OBOWIĄZEK

Drodzy Parafianie,
w związku z tym, że COVID-19 zaczyna mocniej siać swe żniwo, bardzo uprzejmie proszę, aby udając się do kościoła bezwzględnie pamiętać o:

  • posiadaniu maseczki na cały czas przebywania w kościele (kto zapomni, będzie mógł zakupić o pana kościelnego w cenie 3 zł)
  • dezynfekcji dłoni przy wejściu do kościoła
  • zachowaniu (o ile to możliwe) dystansu społecznego

Takie rozwiązanie pomaga chronić nas wszystkich. Jeśli ktoś ma trudność z przebywaniem cały czas w maseczce, uprzejmie proszę o pozostanie w domu i uczestnictwo we wspólnocie nabożeństwa poprzez łącza internetowe. Wystarczy kliknąć:  https://pszczyna.luteranie.pl/wpss/transmisja-online

Z prośbą o wyrozumiałość i dostosowanie się…
Ks. M. Czyż

List duszpasterski bp. dr. Mariana Niemca

Katowice, 3 października 2020 r. 

Siostry i Bracia w Panu naszym Jezusie Chrystusie, 

po raz pierwszy od kiedy zostałem zwierzchnikiem Diecezji, a 14 września minęło już 6 lat, kieruję do Was  duszpasterskie słowa. 

Dziękuję Wam wszystkim, Radom Parafialnym, Duchownym za to, że wspólnie, solidarnie, odpowiedzialnie  przeżyliśmy trudny okres, w którym kościoły były zamknięte i nie mogliśmy się gromadzić na nabożeństwach.  Wiem, że najtrudniejszy był okres Wielkiego Tygodnia i Wielkiejnocy.  

Dobrze, że mogliśmy – chociaż wiem że nie wszyscy – uczestniczyć w nabożeństwach nadawanych przez  internet oraz transmitowanych w TVP3. 

Bogu dzięki, ten trudny czas minął i znów jesteśmy w naszych umiłowanych kościołach. Jednak zagrożenie  zachorowania na Covid 19 wcale nie minęło, przeciwnie w ostatnich dniach przekonujemy się, że jest bardzo  realne i może dotknąć każdego z nas, nawet w kościele.  

Siostry i Bracia, piszę o tym nie po to, żeby Was zniechęcić do przychodzenia do kościoła na nabożeństwo.  Zauważam, że w wielu parafiach frekwencja jest o wiele niższa niż w miesiącach sprzed pandemii. Seniorzy,  chorzy, wolą pozostać w domu. I nikt się nie dziwi i nie ma o to pretensji. Wiem też, że jest liczne grono osób,  które przyzwyczaiły się do niedzielnych nabożeństw internetowych i nie mają odczucia  i potrzeby bycia we wspólnocie nabożeństwa w kościele.  

Zwracam się do Was, którzy jesteście w kościele. Cieszymy się, że jesteście i mamy nadzieję, że będziecie nadal.  

Żeby tak było, musimy, naprawdę musimy zachowywać wszelkie środki ostrożności, które są wymagane  nakazem władz państwowych, jak również naszego Kościoła.  

Nie są to wielkie wymagania. Chodzi o dezynfekcję rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła, zakładanie maseczek  na usta i nos podczas nabożeństwa oraz zachowanie, na ile to tylko jest możliwe, dystansu społecznego.  

Niestety w wielu parafiach te środki bezpieczeństwa nie są zachowywane. Może to grozić tym, że wielu z was  zostanie zakażonych podczas nabożeństwa, może zostać zakażony duchowny. Co wtedy? W najgorszym  przypadku zostanie zamknięty kościół i parafia. Nie będzie możliwości odprawiania nabożeństw, pogrzebów,  ślubów. Chyba nikt z nas nie chce takiego scenariusza. 

Wiele osób lekceważy zagrożenie. „Nie tak ma być między Wami”. Szanujmy się nawzajem, miłujmy się  miłością chrześcijańską, jak nakazał nam Pan. A miłość polega na tym, żeby dbać o bliźniego, wspierać i nie  wyrządzać jakiejkolwiek krzywdy. Bądźmy odpowiedzialnymi ewangelikami. Odpowiedzialnymi za siebie i za  innych. Lekceważenie nakazów, które wymieniłem może być przyczyną wyrządzenia bliźniemu wielkiej  szkody. Może spowodować, że brat, siostra, z obawy przed realnym zakażeniem, przestanie przychodzić do  kościoła. 

Przeżywamy okres dziękczynienia za żniwa, za chleb powszedni, za wszystko, co otrzymujemy z łaskawej i  miłosiernej ręki Bożej.  

Niech naszej wdzięczności i radości nic nie zakłóca, nawet konieczność zdezynfekowania rąk i maseczka na  twarzy. 

„Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku” (Rz 12,10). Z życzeniami zdrowia i Bożego błogosławieństwa 

Wasz Biskup Marian Niemiec

Parafia w Pszczynie